Zacznijmy od początku

Piernikowe miasto, tak  przez wielu nazywany jest Toruń. To właśnie w nim od ponad pięciuset lat wypiekane są ciasteczka znane na cały świat, charakteryzujące się wybitną słodkością oraz korzennym niemającym sobie równych smakiem.

Tradycja wypieku Toruńskich pierników pochodzi z czasów średniowiecza, jednakże przepisy, dzięki którym można je upiec tak naprawdę pojawiły się około 300 lat temu. Wcześniej prawdopodobnie receptury były przekazywane słownie i stanowiły tajemnicę wśród piernikarzy.

Toruńskie pierniki — czym się wyróżniają?

Toruńskie pierniki od samego początku były bardzo cenione za jakość wykonania oraz smak. Przez wielu uważane były za arcydzieło. Na początku ciasto było przygotowywane przez piernikarzy (osoby zajmujące się wypiekiem pierników) ręcznie w ich warsztatach. Po czasie produkcję zaczęto przenosić do fabryk, ze względu na coraz to większe zainteresowanie owym smakołykiem.

Pierniki są istotną częścią polskiej tradycji oraz historii kulinarne, tyczy się to także historii europejskiej, w której również odegrały ogromną rolę. Pierniki toruńskie po dzień dzisiejszy są rarytasem, które poznawane są przez nowe pokolenia, przez co nieprzerwanie zyskują nowych zwolenników.

A gdyby tak, połączyć tradycję kulinarną Torunia z… piwem?

Co tu dużo mówić… uwielbiamy takie wyzwania!
W Polsce prócz smakoszy pierników jest także ogromna fanatyków piwa rzemieślniczego. Z tego też względu postanowiliśmy połączyć przyjemne z… jeszcze przyjemniejszym.

Z tej oto inicjatywy stwierdziliśmy, aby stworzyć piwo:

Piernikowe Smakowe

Postawiliśmy w tym przypadku na deserowy profil. Jest to nasza autorska receptura, której zamysł opiera się o toruńską tradycję wypieku pierników. Dzięki wielu przyprawom  stosowanym przy wypiekach stworzyliśmy pstry stout. Korzenne nuty wydobywające się z nich podkreślają smak, nadają charakteru oraz niecodziennej subtelności. Całość zaś została zrównoważona łagodną goryczką. 

Piwo to idealnie wkomponuje się do obiadu, na zimowe wieczory przy kominku, także do spotkań w gronie najbliższych. 

Piernik w Wiśni

Piwo piernikowe z dodatkiem wiśni? 

Czy to możliwe? Oczywiście! 
Przy tym piwie skupiliśmy się na dodatku, jakim są owoce wiśni pochodzące z lokalnych sadów. Świeżo wyciśnięty sok trafia do każdej butelki z osobna, dodając delikatnej kwasowości, która oddaje poczucie orzeźwienia.

Ten rodzaj piwa znakomicie sprawdzi się w lecie przy ognisku, nad jeziorem, a także podczas wypraw. 

Piwa piernikowe z wiśnią utworzone przez toruński browar.

Piwo piernikowe – skąd ten pomysł?

To proste. Uwielbiamy pierniki i cenimy dobre piwo. Zdecydowaliśmy się połączyć oba te składniki, by jeszcze bardziej podsycić podniebienia, a zarazem czuć tradycję naszego pięknego miasta w każdym łyku!

Gdzie możesz kupić nasze piwo piernikowe oraz inne przysmaki znajdziesz tutaj.

 

Wykonanie strony: Czerwiak Studio