Pierniki i Mikołaj Kopernik to dwa najczęstsze skojarzenia z Toruniem. Pomnik znajdujący się w samym centrum toruńskiej starówki cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród odwiedzających stare miasto.


Krótko o historii

Pomnik zaprojektował Friedrich Christian, który był dyrektorem Oddziału Rzeźby Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Został on odsłonięty w roku 1853, choć początkowo miało to nastać znacznie szybciej, jednakże z wielu nieprzychylnych względów i problemów ukazano go dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Jest to jeden z najwcześniej odsłoniętych pomników Kopernika w Polsce, jak również na całym świecie. 

Garstka szczegółów

Monument został wykonany z brązu, mierzy zaś 2,6 metra wysokości. Można znaleźć go na Rynku Staromiejskim. Ukazany na pomniku Mikołaj Kopernik ubrany jest w długą profesorską togę, w lewej ręce zaś trzyma specjalny przyrząd do pomiarów astronomicznych, zwany astrolabium. Prawą ręką natomiast wskazuje niebo. 

Sam cokół został wykonany z granitu, na którym widnieje złote epitafium zapisane w języku łacińskim (przetłumaczone):  „Mikołaj Kopernik Toruńczyk, ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo”. U podnóży cokołu znajdziemy studzienkę w kształcie pyszczka delfina, z której płynie woda. 

Pomnik jest częścią toruńskiej tradycji oraz symbolem tego miasta. Obowiązkiem jest upamiętnienie pobytu, gdy będzie się w jego pobliżu. Ponadto na Rynku Staromiejskim można zakupić liczne pamiątki oraz zjeść i wypić coś smacznego. Warto również spróbować wyroby regionalne takie jak pierniki.

Zobacz także: Piwo Piernikowe – historia