Toruńska Piernikarka jest dość nietypowym pomnikiem ze względu na swój kolor, który jest… zielony. Pomysł Piernikarki zapoczątkował miejscowy rzeźbiarz Tadeusz Porębski, który również jest autorem owego pomnika. 

Lokalizacja zielonej damy

Rzeźba została ulokowana na skrzyżowaniu ulic Małe Garbary oraz Królowej Jadwigi na Nowym Mieście. 

Jak reagują na nią turyści?

W żaden sposób nie przeszkadza to jednak turystom, którzy stale robią sobie przy tej pięknej (choć nietypowej) damie zdjęcia. Piernikarka wzrostem nie różni się niemalże w żaden sposób od wzrostu zwykłej kobiety. 

Pomnik jest wykonany z brązu, pomalowany kolorem zielonym, a dokładniej grecką patyną. 

Toruńska Piernikarka jest ubrana w długą zieloną suknię. Trzyma w swej lewej ręce koszyk z pysznymi piernikami. Za suknię zaś szarpie ją mały piesek, również tego samego koloru. Na jego główce możemy zobaczyć pozłacane przebarwienia, tak samo, jak i na jego grzbiecie. 

Pomnik został odsłonięty w roku 2011 i od tamtego czasu szczyci się popularnością wśród turystów, a także wśród miejscowych.

Tradycje

Rzeźba Toruńskiej Piernikarki została stworzona ku pamięci toruńskich tradycji piernikarskich, które swą historią sięgają już XIV wieku. Warto również podkreślić, że rzeźbiarz podczas tworzenia pomnika skupił się stricte na nawiązaniu do fabryki pierników Weese, która została założona w roku 1760. Obiekt postawiono przy ulicy Strumykowej, zaś jej zaplecze sięgało aż do ulicy Małe Garbary, gdzie właśnie umieszczona jest rzeźba Zielonej Damy. 

O historii toruńskich pierników jak i piwa piernikowego możesz poczytać tutaj.