Pomnik Pieska Filemona możecie znaleźć na Rynku Staromiejskim, a dokładniej w jego północno-wschodnie części. Nie ma co ukrywać — jest to jeden z pomników, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. Jeśli zastnawiasz się co zobaczyć z dziećmi w Toruniu, z pewnością pies Filemon przypadnie im do gustu!

Pomnik został ukazany w roku 2005 ku czci 86. rocznicy narodzin Zbigniewa Lengrena. To właśnie on był twórcą Pieska Filemona oraz jego pana — Filutka. Pan Lengren przez większość swej kariery powiązany był z tygodnikiem „Przekrój”, w którym to publikował całą serię rysunkową związaną właśnie z Psem Filemonem i jego panem — profesorem Filutkiem.  

Krótka historia Zbigniewa Lengrena

Zbigniew Lengren był rysownikiem, grafikiem, a także satyrykiem. Tworzył najróżniejsze karykatury, fraszki i aforyzmy. Dołożył również ogromną cegiełkę do ilustracji, które następnie można było znaleźć w przeróżnych książkach i czasopismach. Zbigniew Lengren spędził swoje dzieciństwo właśnie w Toruniu. Ukończył w nim również uczelnię wyższą na Wydziale Sztuk Pięknych.  

Atrybuty Pieska Filemona

Piesek Filemon trzyma w swoim pyszczku kapelusik swojego pana Filutka. Obok Pieska możemy zauważyć parasol oparty o latarnię miejską, którego pilnuje Filemon. Jak można się domyślić — bardzo szybko zyskał na popularności, ze względu na estetykę wykonania, pomysł oraz samą lokalizację. 

Turystyczne przesądy

Oczywiście nie mogło się obejść także bez swego rodzaju przesądu lub legendy, które towarzyszą większości toruńskich zabytków. Ponoć pociągnięcie Psa Filemona za ucho ma przynieść szczęście temu, kto odważy się to zrobić! Natomiast dotknięcie ogonka ma obwieszczać wielką miłość, zaś kapelusika — powodzenie na egzaminach, z tego też względu zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzin tego pięknego pomnika! 

Zobacz także historię Toruńskiego Osiołka!