Toruńskie Planetarium jest jedną z najbardziej popularnych i tym samym najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych. Na mapach znajdziemy je jako Centrum Popularyzacji Kosmosu – „Planetarium-Toruń”.

Planetarium ulokowane jest w obiekcie niegdyś działającej gazowni. Obiekt ma kształt kopuły, której średnica wynosi 15 metrów. Jest to idealne miejsce dla pasjonatów kosmosu. Planetarium charakteryzuje się nietuzinkowym kształtem, przez co bardzo wyróżnia się spośród innych budynków znajdujących się na starówce. 

Otwarcie obiektu miało miejsce 17 lutego roku 1994. Co ciekawe, pierwszy pokaz w gronie publiki odbył się już 2 dni później, a dokładniej w rocznice narodzin Mikołaja Kopernika (19 lutego). 

Wnętrze Planetarium

We wnętrzu możemy znaleźć salę, w której emitowane są przeróżne seanse na temat astronomii, jak również i całego wszechświata. Możliwość oglądania zawdzięczamy specjalnie przygotowanym projektorom. Każdy pokaz trwa ok. 40 minut

Co możesz obejrzeć w planetarium?

Nie ma co ukrywać — przedstawień jest naprawdę wiele. Począwszy od publikacji najróżniejszych gwiazdozbiorów, po budowę wszechświata. Dodatkowo wiele emisji związanych jest z licznymi ciekawostkami oraz tajemnicami, jakie skrywa przez nami wszechświat. 

Sztuczne niebo

Sztucznym niebem jest wewnętrzna strona kopuły mająca średnicę 15 metrów. To właśnie na niej pokazywane jest niebo z dowolnego miejsca na Ziemi, a także w każdej chwili. 

Na sztucznym niebie możemy zobaczyć takie rzeczy jak:

  • układ gwiazd, który każdy z nas może zobaczyć gołym okiem w bezchmurną noc (składający się z ponad 6 000 gwiazd!),
  • układy gwiazdozbiorów,
  • fazy Księżyca, 
  • ustawienia planet,
  • zaćmienia np. Słońca.

Projektor usytuowany jest w centralnym miejscu sali. W jej wnętrzu znajduje się ponad 180 miejsc siedzących dla odwiedzających. 

Zawdzięczamy to wszystko animacjom video, które emitowane są z projektorów. Wszystko, co widzimy pod kopułą, prezentowane jest tak naprawdę nad głowami widzów. Każdy obiekt, każda konstelacja gwiazd i wiele innych obrazów porusza się nad nami. Seans dodatkowo jest połączony z muzyką adekwatną do seansu, aby jeszcze bardziej spotęgować uczucie, jakbyśmy sami znajdowali się w kosmosie. 

Geodium

Jest to kolejna atrakcja turystyczna ulokowana w toruńskim Planetarium. Geodium to wystawa interaktywna. Została ona odsłonięta dla publiki w roku 2012. Wystawa skupia ogromne rzesze uczniów, skierowana jest także, do każdego odwiedzającego z osobna. 

Wystawa interaktywna skupia się wyłącznie na naszej planecie Ziemi. Znajdziemy tam kulę ziemską o średnicy ponad 2 metrów, która jest w odpowiedni sposób oświetlona z każdej  strony. 

W Geodium dodatkowo znajdziesz wiele stanowisk, z których każde z nich dotyczy czegoś zupełnie innego, np.:

  • imitacja trzęsienia Ziemi, 
  • atmosfera ziemska,
  • źródła energii odnawialnej,
  • pole magnetyczne,
  • i wiele, wiele więcej.

Globus

Globus utrzymujący kulę ziemską posiada liczne przyciski, dzięki którym każdy z odwiedzających może w pewien sposób poeksperymentować z różnymi konfiguracjami.